1-2-3 Síla poetických písmenek #2409
Lyrika není ta nejčastější četba, kterou bereme před spaním do ruky. Přesto má v literatuře silné místo a význam. Někdy pár veršů stačí namísto tisíce slov.
1 ~ Příběh, který chceme vyprávět
Máme tu první den letošního ročníku festivalu o vášni a tvorbě. Tentokráte jsou následují dny věnovány autorským čtením a psaným projektům, které spatřily světlo světa od loňského ročníku, ale i těm, které po světě chodí déle, jen neviděny.
Pojďme si vyprávět o poezii, lyrice, básních, rýmech, verších… a jejich vlivu na lidskou duši. Básníci od dávných věků dokáží v několika málo slovech zachytit celé příběhy. Zasáhnout jádro pudla. Dotknout se bolesti v našem nitru a ulevit nám. Nebo naopak rozesmát a roztančit svět okolo.
Mám v knihovně celou sekci poezie a básnické sbírky vytahuji ve chvílích, kdy hledám inspiraci, útěchu a povzbuzení. Největší slabost mám pro díla v edici Květy poezie vydávaná pod hlavičkou nakladatelství Mladá fronta od roku 1958 do roku 2008. Čítá přes dvě stě svazků vskutku kapesní velikosti s nádhernými přebaly a patří pravděpodobně mezi nejstarší nepřetržitě vydávanou českou ediční řadu.
V těch malých knížečkách je skryto mnoho moudrosti i pro českého čtenáře neznámých autorů z různých luhů a hájů. Úplně první svazek jsem před mnoha lety čirou náhodou objevila mezi knihami vyřazenými z vědecké knihovny Mikrobiologického ústavu. Jmenoval se Hvězdy a jarní vody od čínské básnířky Sie Wan-jing píšící pod pseudonymem Ping Sin. Od té doby se mi v antikvariátech podařilo ulovit 57 dalších dílů a lov stále pokračuje.
Ty, kdo jdeš první!
Máš-li ostatním proklestit cestu vpřed,
pak musíš utáhnout
pás kolem svého srdce!~ Ping Sin
Co vy? Máte nějaké oblíbené autory poezie? Třeba vás oslovují Sonety Shakespearovy, básně Skácelovy, balady Goetheho anebo hrůzy pana Poea?
Hvězdný prach
Protože všichni mluví pořád dokola,
vymlčel sis v duchu malý kamínek.
Už tě to nebaví
na stěnu házet hrách.A náhle pocítil jsi nenávratně splývat čas.
Chce se ti odejít k holiči,
vystrčit bradu skoro ku hvězdám,
nechat si nahmatat,
kolik zubů ti už chybí v čelisti.Ale v srdci, říkejme tomu postaru,
ukrýváš vymlčený drahý kamínek.~ Jan Skácel
Nebo vám snad srdce okouzlilo japonské trojverší zvané haiku? Jedná se o nejkratší básnickou formu na světě a zároveň o nejvýznamnější formu japonské poezie. Postupně se rozšířila i mimo Japonsko a mnohdy je její psaní doporučováno i v rámci terapií. O tom, jak se vypsat z pocitů píší v knize Haiku: cesta ze stresu Denisa Vostrá a Radkin Honzák (tituly jim zde vypisovat nebudu, to by se nám to psaní setsakra natáhlo — snad mi to prominou).
Jednou z českých haiku básnířek je i Radka Jaga Vochozková, jejíž hlas a vybraná haiku vám dnes posíláme do ucha. Její další tvorbu si můžete přečíst na jejím instagramu nebo v Tvůrcovských novinách, kam pravidelně každý měsíc přispívá.
Nejmladší hlas, který tento týden zazní je hlas Euniky Eyerové, které skládá a píše nejen poetická písmenka zatímco její nohy den co den navštěvují gymnázium. Dnes vám posílá jednu ze svých básní.
2 ~ Dechy pro tvořivou duši, nádech a výdech
Jste-li angličtiny znalí, poslechněte si vyprávění Ethana Hawka o lidské kreativitě a proč bychom jí měli dát šanci. Od 1:50 mluví o síle poezie a jejím významu v našich životech.
3 ~ Lelčí vhledy, dokud se lelkuje, tvoří se
Když už zde vyprávíme o knihách, vylovila jsem vám z hlubin internetů několik knižních věnování oplývajících kreativitou a mnohdy až krutou upřímností… Naneštěstí jsem ani u jednoho nenašla jméno autora ani knihy. Kdyby to někdo z vás věděl, budu ráda za informace!
Mé matce Belzie.
Byl bych příšerný doktor, mami.
Lidi by umírali.